Menu

46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Eucharystią we wrocławskiej katedrze rozpoczął się drugi dzień 46. Wrocławskich Dni Duszpasterskich.„Idźcie i głoście! Światowe Dni Młodzieży i co dalej?”. Fenomen ŚDM staje się coraz częściej przedmiotem różnych analiz.Wrocławskie Dni Duszpasterskie to także dobra okazja do przypomnienia, jak bardzo potrzebna jest dziś dobra katecheza o Kościele.Pozwólmy także i dzisiaj poprowadzić się Bożemu Słowu. Nie wystarczy o Chrystusie dużo wiedzieć, ale potrzebna jest zażyłość i bliskość.Po Mszy św. w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyły się wykłady prowadzone przez profesorów związanych z uczelnią.Przewodnie tematy to "Młodzież Franciszka"- bp A.Siemieniewski,"Głosiciel Chrystusa dzisiaj"- ks.prof.B.Ferdek,"Kapłan na peryferiach w posłudze duszpasterskiej"-bp J.Kiciński ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.

Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

36 rocznica Solidarności

W ramach obchodów 36. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w parafii pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu odbyła się uroczysta Eucharystia.
Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny. Hierarcha w wygłoszonej homilii wskazywał na siłę „Solidarności”.
Podkreślił, że w chrześcijańskiej nauce społecznej zasada solidarności zajmuje miejsce centralne."Solidarność nie żąda rezygnacji z własnej pozycji" - dodał Metropolita Wrocławski.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

Ponad tysiąc osób wzięło udział w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych i ich rodzin w Henrykowie. Świętowanie rozpoczęła Msza św. w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, której przewodniczył bp Marek Mendyk.Legnicki biskup pomocniczy wyraził radość z zaproszenia na VII pielgrzymkę niepełnosprawnych do Henrykowa, a organizatorom - Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży - dziękował za inicjatywę. Przypomniał, że ten rok jest wyjątkowy ze względu na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i 1050. rocznicę chrztu Polski. - Dziś gromadzimy się, by dziękować Panu Bogu za łaskę życia, za łaskę powołania i za łaskę chrztu, który jest fundamentem naszego chrześcijańskiego życia - mówił.
Następnie był czas na poczęstunek i piknik integracyjny i część artystyczną, podczas której swoją twórczość zaprezentowali osoby niepełnosprawne.
Młodzież z KSM-u aktywnie włączyła się w przygotowania do pielgrzymki, młodzi posługiwali także jako wolontariusze podczas jej trwania. - To umacniało więzi także między nimi ,a niepełnosprawnymi – mówił Daniel.

rozmowy prowadziła Magda Orańska
wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

 

Czytaj dalej...

Bieg Niezłomnych - Sobótka 2016

Tłumy na trasie 3. Biegu Niezłomnych,prawie 1,5 tys. osób na trasie w 3. Biegu Niezłomnych w różnych miejscach świata. Uczestnicy wszystkich biegów pokonywali ten sam dystans - 10 kilometrów. Patronat narodowy nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.Ponad 900 osób w Sobótce oraz 535 w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie wzięło udział w 3. Biegu Niezłomnych.
To jednak nie była tylko impreza sportowa. Silny akcent patriotyczno-historyczny nie zamknął się jedynie w nazwie.Wydarzenie gromadzi całe rodziny, młodzież i starszych. Oprócz walorów turystycznych (urzekające tereny Masywu Ślęży) i sportowych (bardzo dobra organizacja biegu głównego).Zobaczymy walkę na mecie,wywiady i prof. Krzysztofa Szwagrzyk, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej,który na mecie razem z kombatantami wieszał pamiątkowe medale na szyjach biegaczy.
W Biegu wziął udział m.in. prezes TAURON SA Remigiusz Nowakowski, starosta powiatu wrocławskiego w latach  2010-2013 Andrzej Szawan, poseł Michał Jaros, reprezentanci Służby Celnej a także goście z Ukrainy i Białorusi.  W kategorii open zwyciężył  Kamil Makoś z Bolesławca z czasem 0:35:37, drugie miejsce zajął Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźle, a trzeci na mecie był Marek Szewczyk z Wrocławia.Bieg podsumował główny organizator Wiesław Drozdowski, dyrektor ŚOKSiR w Sobótce.Obok głównych zawodów odbyły się biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży, można też było zobaczyć wystawy historyczne w Rynku oraz przy pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz obejrzeć rekonstrukcję na stokach Wieżycy. Wśród gości honorowych znaleźli się kombatanci m.in. Weronika Sebastianowicz "Różyczka" z Białorusi, Ryszard Filipowicz "Gryf" prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Dolnośląski, Stanisław Wołczaski Powstaniec Warszawski, oraz Stefan Siejka z wrocławskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych Jaworzniacy.
W Sobótce można było spotkać także wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, płk Andrzeja Dutka, komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inż. i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego oraz reprezentantów dolnośląskiej Solidarności. Pełnie wyniki można znaleźć TUTAJ: http://wyniki.datasport.pl/results1920/

Rozmowy prowadził Janusz Wolniak
wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Spotkania młodych na szczycie Ślęży

Zapraszamy! na "Echa Światowych dni młodych w Krakowie", na szczycie góry Ślęża pod Wrocławiem w Sobótce.

Odbędzie się ono o 17.09.2016 r. we wspomnienie liturgiczne Stanisława Kostki.
Plan spotkania:
10.00 Wejście z przełęczy Tąpadło (ok. 45 minut)
12.00 Rozpoczęcie modlitewne Abp. Józef Kupny
13.00 Świadectwa
14.00 Koncert Bethel, Anatom
16.00 Modlitwy uwielbieniowe z chórem uwielbieniowym
18.00 Msza święta

Czytaj dalej...

Bieg Niezłomnych w Sobótce (cz.1 )

Prawie 1,5 tys. osób na trasie w 3. Biegu Niezłomnych w różnych miejscach świata. Uczestnicy wszystkich biegów pokonywali ten sam dystans - 10 kilometrów. Patronat narodowy nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.Ponad 900 osób w Sobótce oraz 535 w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie wzięło dziś udział w 3. Biegu Niezłomnych. To jednak nie była tylko impreza sportowa. Silny akcent patriotyczno-historyczny nie zamknął się jedynie w nazwie.Wydarzenie gromadzi całe rodziny, młodzież i starszych. Oprócz walorów turystycznych (urzekające tereny Masywu Ślęży) i sportowych (bardzo dobra organizacja biegu głównego.Wkrótce zobaczymy walkę na mecie,wywiady i prof. Krzysztofa Szwagrzyk, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej,który na mecie razem z kombatantami wieszał pamiątkowe medale na szyjach biegaczy.

wideo-realizacja Zdzislaw Maj tvRodzina

 

W Biegu wziął udział m.in. prezes TAURON SA Remigiusz Nowakowski, starosta powiatu wrocławskiego w latach  2010-2013 Andrzej Szawan, poseł Michał Jaros, reprezentanci Służby Celnej a także goście z Ukrainy i Białorusi.  W ramach Biegu Niezłomnych na tym samym dystansie odbyły się także biegi w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, w których wzięło udział 535 uczestników m.in. żołnierze z Wielkiej Brytanii.W kategorii open zwyciężył  Kamil Makoś z Bolesławca z czasem 0:35:37, drugie miejsce zajął Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźle, a trzeci na mecie był Marek Szewczyk z Wrocławia.wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, płk Andrzeja Dutka, komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inż. i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego oraz reprezentantów dolnośląskiej Solidarności.
Pełnie wyniki można znaleźć TUTAJ: http://wyniki.datasport.pl/results1920/wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

I-rocznica odejścia Darka

Zapraszamy w imieniu Iwony Z. na Mszę świętą z modlitwą uwielbienia w pierwszą rocznicę narodzin dla Nieba naszego brata Darka, która odbyła się 28 lipca 2016 roku, o godz. 19.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła na ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.Darek bardzo angażowal się w pomoc ubogim i potrzebującym. Dlatego wszyscy go pamiętają jako animatora Diakonii Miłosierdzia,którrych celem było dzieleniem się miłością i Ewangelią.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

 

Czytaj dalej...

Wezwani do zwycięstwa

We Wrocławiu odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej stoczonej w 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tym dniu przypada także uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszy Św. w kościele garnizonowym przewodniczył Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski. W homilii Abp. Józef Kupny nawiązał do walki Jezusa ze śmiercią z Listu św. Pawła: w Chrystusie każdy może wygrać wojnę ze śmiercią - zapewniał metropolita.Po Eucharystii złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą w bazylice św. Elżbiety, a wkrótce potem na rynku wrocławskim rozpoczął się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Przypomniano m.in. Bitwę Warszawską z 15 sierpnia 1920 r., zwaną „Cudem nad Wisłą”, i jej znaczenie – nie tylko dla Polski. Przyznano awanse i wyróżnienia, odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa.
Po mszy odbył się uroczysty apel na placu Gołębim i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Umyć sobie nawzajem nogi

XXXVI PPW Msza św.Blachownia– Ewangelia to nie tylko słowa, ale też znaki, gesty. Powinniśmy powtarzać gesty po Chrystusie – mówił na początku homilii, wzywając pątników do umycia sobie nawzajem nóg. Uczestnicy Eucharystii użyli do tego kubków, menażek, butelek. Po dłuższym czasie obmywania zakurzonych kończyn i serdecznych uścisków, wszyscy usiedli, by wysłuchać dalszej części kazania.
– Przykazanie miłości było obecne już w Starym Testamencie, a jednak Pan Jezus mówi o nowym przykazaniu – stwierdził „Orzech”. – Dlaczego o „nowym”? Otóż czynność umywania nóg była powszechna w Izraelu, ale należała do służących – to oni mieli obowiązek umyć nogi panom, gościom. Pan Jezus wywrócił to do góry nogami. Połączył ustanowienie Eucharystii z umyciem nóg i zalecił, by nie słudzy, ale my wszyscy byśmy sobie nawzajem umywali nogi. Wiele tu mówimy o miłości małżeńskiej, rodzinnej. Właśnie do rodzin, do domów powinniśmy wnieść ten gest umywania nóg – bez komentarzy, uwag, z miłością. To zupełnie zmienia także przeżywanie Eucharystii.
„Orzech” dodał, że zrozumiał dobitnie sens takiego gestu, kiedy starość, choroby sprawiły, że nie może już sobie sam umyć nóg. – Przeżywa się wstrząs, kiedy ktoś umywa ci nogi, dotykając je własnymi rękami. Dokonuje się wówczas tajemnica solidarności, czułości, między tym, kto myje, i komu umywa się nogi.

intro-animacja Jakub Maryniaczyk TVPielgrzymka
wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Wrocławska pielgrzymka u Matki

Na Jasną Górę weszły dwa strumienie pielgrzymek: wrocławska i legnicka – w sumie ok. 2400 pątników.Najpierw była jak co roku prezentacja grup pielgrzymkowych prowadzona przez "ORZECHA"
W strugach deszczu pątnicy przemierzali ostatnie kilometry pozostałe do Jasnej Góry. Od początku w gronie pielgrzymów był bp Jacek Kiciński. Jest on najprawdopodobniej pierwszym wrocławskim biskupem, który wziął udział w całej Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej. Ze względu na warunki pogodowe zwieńczająca pielgrzymkę Eucharystia została przeniesiona z wałów jasnogórskich do bazyliki.
Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński. – Zwrócił uwagę na rodzinną atmosferę pielgrzymowania. - Tworzymy jedną rodzinę – pielgrzymi z Legnicy i Wrocławia. To jest dzień wspólnoty, prawdziwa Kana Galilejska – zauważył.Na zakończenie Eucharystii Orzech podziękował wszystkim pielgrzymom za modlitwę w jego intencji i z humorem nawiązał do udziału w pielgrzymce bp Jacka Kicińskiego.ZAPRASZAMY na (homilia audio) relację zamieszczone na:http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/15237/

intro-animacje Jakub Maryniaczyk tvpielgrzymkowa

wideo-relacja Zdzisław Maj tvrodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki