Menu

Nowenna do Miłosierdzia

W świątyniach trwa i adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. (materiał archiwalny); Dopiero póżnym popołudniem rozpoczynamy  najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii.
Tajemnica krzyża i JPII - w Wielki Piątek w katedrze wrocławskiej towarzyszył wiernym papież, który 10 lat temu odszedł do domu Ojca. Nie tylko krzyż trzymał w swoim ręku, ale na tym krzyżu się wspierał mówił o Janie Pawle II - bp Andrzej Siemieniewski.-
,a (już w tym 2019r.) w par.św.Augustyna na Sudeckiej o 15:00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego i Spowiedź przedświąteczna...

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

29 Księga Pamięci i Diament Wrocławia

Inicjatorką Wrocławskiej Księgi Pamięci  jest Wanda Ziembicka - Has
Osoby duchowne, świeccy i rozgłośnia – Radio Rodzina, zostali uhonorowani odznaczeniami w ramach XXIX Wrocławskiej Księgi Pamięci. Uroczystość nadania odznaczeń odbyła się w sali senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Odznaką Prezydenta - „Wrocław z wdzięcznością”, uhonorowani zostali:
- ks inf. prof. dr hab. Józef Pater
- ks. kan. dr Jerzy Rasiak
natomiast Medal Prezydenta Miasta „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia” otrzymali:
- ks.prał. dr Stanisław Paszkowski
- siostra Ewa Jędrzejak ze zgromadzenia sióstr Boromeuszek.
Medale i wyróżnienia wręczali Abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski , Jacek Sutryk- Prezydent Wrocławia.
Prowadzenie Gali - Wanda Ziembicka-Has.
Złote Odznaczenia Towarzystwa Miłosników  Wrocławia otrzymali:
- Ksiądz Kanonik dr Cezary Chwilczyński
- Ksiądz Kanonik dr Rafał Kowalski
- Bolesław Stembalski
"Diament Wrocławia" otrzymało: Radio Rodzina Pierwszą audycję nadało w październiku 1993 r. Radio organizuje koncerty patriotyczno – religijne jako formę ewangelizacji przez kulturę. Z koncertów tych w 2009 r. zrodziło się cykliczne wydarzenie – Noce Kościołów.
W marcu 2017 r. dziennikarze Radia Rodzina koordynowali akcję „Dar dla Aleppo” zainicjowaną przez abp Józefa Kupnego. Radio Rodzina obchodzi już 26  jubileusz swej pracy duszpasterskiej na rzecz Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej.

Wideo realizacja - Andrzej Mas , TVRodzina

Czytaj dalej...

Niedziela Młodych na PWT

Dalszy ciąg niedzieli Palmowej - radość z przyjścia Króla,dpo Eucharystii był czas na poczęstunek, spotkania w ogrodach PWT, wizytę w „Vocation cafe” – gdzie przy wielu stoiskach można było poznać rozmaite wspólnoty, duszpasterstwa, propozycje zaangażowania w życie Kościoła, a także skosztować słodkości przygotowanych n.p...przez siostry zakonne. Młodzi zostali zaproszeni do lednickich tańców oraz do spotkania w grupach i dzielenia się Słowem Bożym.
-- „abyśmy idąc z radością za Chrystusem Królem mogli przez Niego dojść do wiecznego Jeruzalem”.
Na koniec w programie Niedzieli Palmowej PWT, w kościele św. Krzyża odbył się :"Projekt gościnność" to propozycja do młodych, z którą wyszli bracia z Taizé w ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu,gdzie Bracia z Taizé zostawili zadania. Dzięki życzliwości redakcji Gościa.pl wroclawski ;Galeria fotografii na: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5480505.Bracia-z-Taiz-zostawili-zadania

produkcja- Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Niedziela Palmowa na Ostrowie

Każda Niedziela Palmowa to w wymiarze diecezjalnym kolejny Światowy Dzień Młodzieży. W archidiecezji wrocławskiej świętujemy ten dzień, spotykając się i modląc wspólnie na Ostrowie Tumskim. Najpierw zgromadziliśmy się u stóp kościoła św. Krzyża, gdzie był czas na powitanie i integrację – przy dźwiękach muzyki Młodzieży Hallelujah. Młodzi, przed „wyruszeniem do Jerozolimy”, zostali zaproszeni do Kany Galilejskiej – gdzie Chrystus po raz pierwszy się „przedstawił”, objawiając Kim jest. Niedziela Palmowa to taki dzień, gdy uświadamiamy sobie, że czas Wielkiego Postu wkracza w ostatni etap.To znak , który łączy niedzielę Palmową i Środę Popielcową. - Tym znakiem są palmy. (...) Są symbolem naszej radości ze spotkania z Jezusem. Po dzisiejszym święcie zostaną spalone, a popiół z nich posłuży do posypania naszych głów w Środę Popielcową w przyszłym roku.W procesji z palmami wszyscy udali się do katedry wrocławskiej, gdzie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego. Z jednej strony pragniemy dobra - podejmujemy wiele postanowień, wyrzeczeń, jesteśmy gotowi poświęcać się dla innych- nawiązując do Ewangeli ,najpierw ludzie krzyczeli radosne "Hosanna", a po kilku dniach "Na krzyż z Nim". - Można zapytać: ile razy podczas tego roku, który minął od naszego ostatniego spotkania, przechodziliśmy od postawy zachwytu Jezusem i radości z faktu bycia blisko Boga do takiego momentu, gdy z naszych postanowień został tylko popiół.
Chrystus przez całe swoje życie mocno doświadczał, że jest synem Boga i z nim szedł na Golgotę.Abp Kupny zachęcał, by młodzi nigdy się nie zniechęcali, nie załamywali rąk, by zawsze wiedzieli, że jest ktoś to kocha - Ta świadomość obecności ojca, pomogła znieść Jezusowi cały ten ogrom cierpienia.na ogrodach PWT wkrótce

produkcja- Zdzisław Maj/TVRodzina

 

Czytaj dalej...

Akademicka Droga Krzyżowa 2019

Jak co roku, w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem we Wrocławiu odbędzie się Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci spotkają się przed 19.00  Kościołem Najświętszego Imienia Jezusa (Uniwersytecka 1)Startujemy o 19.00. przechodzimy niosąc Krzyż.
Dołącz do tłumu uszu zasłuchanych w Ewangelię. W tym roku rozważania do naszej cichej, prostej i pełnej skupienia modlitwy przygotował brat Alois z Taizé.
Procesja przejdzie przez ul. Kiełbaśniczą, Odrzańską, św. Mikołaja i św. Elżbiety pl. Solny i Rynek. Po drodze krzyżowej w bazylice św. Elżbiety ,  odbyła się msza  święta, celebrowana przez bp Andrzeja Siemieniewskiego.

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Między życiem a śmiercią

7 kwietnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu otwarła się międzynarodowa wystawa Between Life and Death i wernisaż o godz. 16.00 Stories of Rescue During the Holocaust z udziałem Elżbiety Ficowskiej, jednej z bohaterek ekspozycji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ norweskiej pieśniarki i aktorki żydowskiego pochodzenia Bente Kahan. Wystawa, prezentowana dotychczas m.in. w Brukseli, Amsterdamie i Wilnie, opowiada o codziennym doświadczeniu Żydów ukrywających się przed niemiecką machiną zagłady, przywołując również losy osób, które niosły im pomoc. Ekspozycję zrealizowaną z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center (Berlin) – będzie można oglądać we Wrocławiu do 30 kwietnia.
W czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Europie zginęło 6 milionów Żydów. W obliczu dokonującej się Zagłady ludność cywilna stanęła przed trudnym wyzwaniem: jak reagować na tę masową zbrodnię? Postawy ludzkie były zróżnicowane.
Wystawa Between Life and Death. Stories of Rescue During the Holocaust przedstawia relacje pochodzące z obszaru 10 krajów Europy: Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier – ukazane z uwzględnieniem szerszego kontekstu historycznego, obejmującego zróżnicowane realia, w jakich funkcjonowali mieszkańcy okupowanych ziem. Jedną z nich jest historia ocalenia Elżbiety Ficowskiej, (gościa specjalnego uroczystości otwarcia wystawy), która jako niemowlę została wywieziona z getta warszawskiego na tzw. aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej w stosie cegieł. Przedstawione są także tragiczne losy rodziny Jana i Aleksandry Gawrychów z mazowieckiej wsi Wólka Czarnińska, ukrywających w swojej leśniczówce Żydów.
Premiera wystawy miała miejsce w styczniu 2018 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie ekspozycja prezentowana była w Amsterdamie, Bratysławie i Wilnie. Po Wrocławiu wystawa prezentowana będzie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie jej finisaż zainauguruje międzynarodową konferencję „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych?”Czas trwania wystawy do-30 kwietnia 2019 r.w Centrum Historii Zajezdnia na ul.Grabiszyńska 184

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Spotkanie ewangelizacyjne z Andrzejem Sową

6.04.u Salezjanów na pl. Grunwaldzkim 3 we Wrocławiu o 11.30-13.00 zaczeło się od modlitwy i uwielbienia.Otwarte warsztaty ewangelizacyjne z Andrzejem Sową "Kogutem"-
Andrzej Sowa – przez jedenaście lat alkoholik, narkoman i złodziej, przeżył spotkanie z Bogiem, które zmieniło jego życie. Dziś służy Bogu jako mąż i ojciec, wychowawca trudnej młodzieży, ewangelizator. O sobie mówi: „Żyję tylko dzięki łasce”
Andrzej Sowa się nazywam. Jestem grzesznikiem…” „My też!!!” – przywitali gościa uczestnicy spotkania zorganizowanego przez wspólnotę Płomień Pański.
Dopiero potem zrozumiałem, że jest inaczej. Jak pisze św. Faustyna: gdyby wszystkie grzechy utopić w Bożym Miłosierdziu, byłyby jak kropelka w oceanie. Takie Bóg ma serce! On chce, by grzesznik się nawrócił i miał życie w obfitościmówi Kogut.
Uczestnicy spotkania, organizowanego przez inicjatywę Katolicy na Ulicy, o łaskę wiary dla wrocławian. - ,drugim ich celem jest danie świadectwa wiary publiczną modlitwą. Nie wstydzimy się Boga – podkreślają. – Spotkajmy się więc w Jego imię, w Jego święte imię, aby zechciał otworzyć serca mieszkańców Wrocławia na łaskę wiary. „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14,13).

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina.pl

Czytaj dalej...

Pokaz filmu Historia Roja

5 kwietnia 2019 r.Pokaz filmu „Historia Roja” czyli w ziemi lepiej słychać,
oraz na spotkanie z reżyserem Jerzym Zalewskim, w „Civitas Christiana”serial  opowiadający o Żołnierzach Wyklętych, czyli "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Serial jest rozwinięciem filmu "Historia Roja", który w kinach można było oglądać w ubiegłym roku.---Po wojnie dwudziestoletni starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" formuje oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego patrol walczy do 1951 roku, gdy jego dowódca ponosi śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia kilku lat walki i wielu akcji zbrojnych, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, których doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Reżyserem Panem Jerzym Zalewskim oraz na pokaz filmu Historia Roja Czyli w Ziemi Lepiej Słychać. 13 kwietnia przypada 68. rocznica śmierci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój" oraz Bronisława Gniazdowskiego ps. "Mazur", Żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zdradzeni i okrążeni, polegli w walce z komunistami  na Mazowszu we wsi Szyszki  - Pamiętajmy!

v-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Ze Słownika:... POST

W tym roku Wieczór Tumski, który w szczególny sposób był poświęcony Wielkiemu Postowi w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim zaproszeni zostaliśmy na wykład  w pierwszej części zatytułowany: „Ze Słownika Wyrazów Bardzo Obcych:POST” który wygłosił niezwykły wrocławski kapłan, wieloletni Ojciec Duchowny Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, ks. dr Aleksander Radecki, między innymi; odznaczony Złotym Krzyżem  w  Urzędzie Woj. za zasługi w działalności społecznej , charytatywnej i duszpasterskiej.Jak odbiera odznaczenie dla siebie? Jak zwykle - z dużą skromnością i charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.
Oczywiście doceniam wyróżnienie, ale nie po to się "wpakowałem" choćby w działalność dla bezdomnych, żeby ktoś mnie odznaczał. Wiem, dla kogo to robię i uważam, że to mój obowiązek jako kapłana i człowieka - puentuje ks. Aleksander.
Wracając do sedna głównego wątku. Motto tego wykładu dotyczące,  jak ma wyglądać Post: ,,Pan Jezus pościł  40 dni na pustyni i uczył jak ma wyglądać Post?; Polecam odmówić Psalmy Pokutne,nawiązać szczery kontakt ze spowiednikiem i podjąć działanie naprawcze.Wystarczy wcześniej zrobić szczery Rachunek Sumienia,zadośćuczynić za swoje grzechy i bliźnich...zrezygnować z Pokus niedozwolonych i złych.Prawdziwy Post to wyrzeczenie sie grzechów i Prawdziwe i Zadośćuczynienie"  

W części muzycznej poświęconym muzyce Wielkiego Postu, wrocławski  pierwszy organista kościoła O.O. Dominikanów – Tomasz Głuchowski.

w-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina.pl

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki