Menu

Włącz się w świętowanie Niepodległości

W dniu 21 lutego w godz. 11.00-15.00  w Centrum Historii Zajezdnia miało miejsce spotkanie Włącz się w świętowanie – jak przygotować dobry wniosek do programu Niepodległa?

W pierwszej części spotkania przekazane zostały podstawowe informacje dotyczące składania wniosków, począwszy od omówienia regulaminu, a skończywszy na budżecie i platformie, poprzez którą należy aplikować do programu. Był też czas na pytania ze strony uczestników.Na drugą część szkolenia składały się wypowiedzi ekspertów. Dominika Arendt-Wittchen historyk sztuki, z pasji działaczka organizacji pozarządowych podzieliła się swoimi doświadczeniami odnośnie przygotowywania projektów, a w trzeciej części
dr Wojciech Kucharski historyk i archeolog opowiedział o organizacji zarządzania projektem.Spotkanie odbyło się w sali kinowej C.H.Zajezdnia. Zapraszamy.

opis/Ewa Przyjazna/Fundacja Vide et Crede

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Kard. Wyszyński o"ziemiach odzyskanych"

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział we Wrocławiu oraz Kard. Wyszyński o"ziemiach odzyskanych" serdecznie zaprasza na spotkanie,wykład:
pt. „Stefan Kardynał Wyszyński wobec Ziem Zachodnich i Północnych” wygłosił ks. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji "Obserwatorium Społeczne" i redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Życie",z  moderatorem Piotrem Sutowiczem dyr.stowarzyszenia Civitas Christiana.
Po wykładzie odbyła się dyskusja,pytania, ciekawy panel na powyższy temat. Zapraszamy wkrótce.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Świadek historii B.Lipnicki- opowiada

Spotkaniem z Bogdanem Lipnickim – pułkownikiem w stanie spoczynku, emerytowanym lekarzem wojskowym, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i żołnierzem AKw Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu uczciło 14 lutego 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Świadkowie historii opowiadają -Wrocław”. Płk. Bogdan Lipnicki okupację przeżył w rodzinnym mieście, był świadkiem pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. W czasie wojny przydzielony do kompanii saperów był zaangażowany m.in. w obronę Banku Polskiego na Starym Mieście i przemierzył kanałami drogę do Śródmieścia. Gdy wybuchła wojna pan Bogdan miał dziesięć lat, gdy wybuchło Powstanie piętnaście. Należał już wtedy do Szarych Szeregów. -  Pan Bogdan stracił w Powstaniu najpierw ojca, przygniecionego przez ruiny, a potem jedynego brata Stanisława Lipnickiego ps. „Szczucki”, który zginął na Żoliborzu na dwie godziny przed kapitulacją Powstania Warszawskiego.W czasie spotkania odtworzono nagranie z przemową gen. Bora – Komorowskiego, który wyjaśniał dlaczego podjęto decyzję o zbrojnej walce z dużo silniejszym, niemieckim okupantem.Po kapitulacji powstania warszawskiego,do Wrocławia trafił w transporcie jenieckim. Wysiadł na stacji Wrocław – Sołtysowice i to było jego pierwsze spotkanie z miastem. - Z tego transportu wyszliśmy i zaprowadzili nas do obozu przejściowego, tam właśnie w tej części miasta zwanej teraz Sołtysowicami.  Po prelekcji słuchacze zadawali Pułkownikowi pytania. Jedno z nich dotyczyło oceny Powstania warszawskiego. Nie cofniemy czasu. Robiliśmy, co mogliśmy. Walczyliśmy, chcieliśmy przetrwać, chcieliśmy przeżyć-powiedział B.Lipnicki.
komentarz Agnieszka Bugała Tygodnik Katolicki „Niedziela”

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Środa Popielcowa 2018

W najbliższą środę 14 lutego rozpoczęliśmy Wielki Post.Tego dnia przypada także wspomnienie św. Walentego, popularnie zwane Walentynkami.  Pamiętajmy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu trzech posiłków, w tym jednego do syta. Walentynkowe świętowanie warto więc przełożyć na inny dzień.
Papież wyjaśnia znaczenie postu, modlitwy i jałmużny, kładąc duży akcent właśnie na tę ostatnią-przestrzega także przed fałszywymi prorokami, którzy „wprowadzając w błąd, tak iż grozić będzie wygaśnięcie w sercach miłości, która jest istotą całej Ewangelii”.(Mt 24, 12.)

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Na drogach prawdy- Wiara i Nauka

Encyklika "Fides et ratio" lekturą na dziś? Przed nami kolejny cykl VII"Areopagu na Wyspie",pod tytułem "Na drogach prawdy- Wiara i Nauka" w.g.Encykliki Jana Pawła II,poświęcone spotkanie w ramach „Areopagu na Wyspie”.
„Fides et Ratio” - wiara i rozum –  poświęcone spotkanie w ramach „Areopagu na Wyspie”.
Mamy nadzieję, że tęsknota za nami nie dała się Państwu we znaki. Mamy dobre wieści - startujemy z nową edycją (to już VII!) 7 lutego. Tematycznie powracamy do źródeł - do relacji wiary i rozumu, fides et ratio - a skoro o źródłach mowa, początek cyklu uświetni nasz duchowy Mentor, Bp Andrzej Siemieniewski który wygłosi wykład poświęcony encyklice, wyjaśnia znaczenie tych dwóch rzeczywistości,wraz z Ojcem Założycielem, .ks. proKs. Rajmundem Pietkiewiczem.
Zdaniem bp. Siemieniewskiego „Fides et ratio” to intuicja Jana Pawła II, szczególnie potrzebna w dziś, gdy szerszy się antyintelektualizm i podejrzliwość wobec rozumu.- Potrzebne nam jest uchwycenie tendencji, trendów, prądów myślowych – dodaje bp Siemieniewski .
- Ktoś może także ograniczać działalność rozumową tylko do tych dziedzin, które można badać przez nauki ścisłe, a wtedy odpada wielkie zagadnienie materii życia – mówi bp Siemieniewski.
Spotkanie zatytułowane „Encyklika Fides et ratio Jana Pawła II. Lektura na dziś” odbyło się w środę 7 lutego o godz. 19:00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Słowo wstępu Prof. dr hab. Stanisław Rosik. Krótkie podsumowanie należało do ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza. Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Czy Dolnoślązacy Świętują ?-debata

Czy Dolnoślązacy potrafią świętować? Warto o tym rozmawiać szczególnie w kontekście obchodów stulecia niepodległości.
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana na co dzień ewangelizuje ludzi świeckich poprzez spotkania, wykłady czy wewnętrzne czasopismo formacyjne. Od lat w poniedziałki w siedzibie stowarzyszenia odbywają się prelekcje na tematy bieżące.5 lutego 2018 odbyła się debata: Czy Dolnoślązacy Świętują ?
  W debacie udział wzieli Dominika Arendt-Wittchen (pełnomocnik wojewody ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości), ks. dr Rafał Kowalski (prezes Grupy Medialnej Johanneum) oraz prof. Piotr Grabowiec (kierownik Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego)z moderatorem Piotrem Sutowiczem dyr.stowarzyszenia Civitas Christiana.
- Na Dolnym Śląsku nie ma historycznego zakorzenienia. Społeczeństwo potrzebuje wspólnego świętowania, więc te problemy będą narastać. Narasta konflikt o charakterze politycznym, ale także społecznym. Wielu pyta, jaka jest ta historia najnowsza i gdzie jest ten najważniejszy punkt świętowania dla nas, Polaków?

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Duchowe EURO dla Wawrzynów

Idea Turnieju Wspólnot Chrześcijańskich pojawiła się przy okazji przygotowań do EURO 2012, gdy wydział duszpasterski kurii metropolitalnej wraz ze wspólnotą Hallelujah postanowiły przed Mistrzostwami Europy zrealizować program pt. "Duchowe zaplecze EURO".Uczestnicy projektu chcieli pokazać chrześcijański styl życia oparty na wartościach i godności człowieka. Pomysł turnieju jest od tamtego czasu regularnie kontynuowany.
Za nami kolejny turniej.W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 18 drużyn. Wielkimi zwycięzstami w tym 2018 roku została młodzież z D.A.Wawrzyny.Bardzo się cieszymy, że wydarzenie nadal przyciąga wiele wrocławskich wspólnot i wspaniałych kibiców.Dziękujemy  za pomoc w przygotowaniach, uczestnictwo, bezpieczną rywalizację, konstruktywne uwagi i przede wszystkim wspólną modlitwę-powiedział Krzysztof Wierny organizator turnieju wspólnot chrześcijańskich.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Turniej Piłkarski 2018 Wspólnot

VII TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ WROCŁAWSKICH WSPÓLNOT CHRZEŚCIJAŃSKICH o Puchar Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej Ks. dr Mariana Biskupa
3 luty od 9:30 i 4 luty od 12:00 18:30 - sala sportowa w IX LO przy Placu Dominikańskim,przy ul.Piotra Skargi.W tym roku do turnieju zgłosiło się 19 drużyn.Przy podziale na koszyki brano pod uwagę miejsca zajmowane rok temu.Zapraszamy więc  4 lutego na półfinał i finał turnieju.
Faza grupowa: w sobotę w godzinach 10.00 - 22.00
natomiast faza pucharowa w niedzielę od 12.00 do 18.00.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Dzień Życia Konsekrowanego

„Życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i w nauczaniu Chrystusa Pana, jest darem Boga Ojca udzielonym jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego" (Jan Paweł II, Vita Consecrata 1). Uroczysta Eucharystia w Archikatedrze wrocławskiej w dniu 2 lutego w której przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski.Będzie to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za doniosłą rolę życia konsekrowanego wobec całego Kościoła oraz okazją do uświadomienia sobie, jakim bogactwem dla wspólnoty wierzących jest różnorodność charyzmatów towarzyszących osobom konsekrowanym i całemu Kościołowi.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przypada zawsze w święto Ofiarowania Pańskiego.Święty  Jan  Paweł  II  ustanowił  święto  Ofiarowania  Pańskiego  Światowym  Dniem
Życia Konsekrowanego. To właśnie osoby konsekrowane: kapłani, siostry i bracia zakonni, dziewice,  wdowy  i pustelnicy  przychodzą  dziś  do  świątyni  na  wzór  Maryi  i  Józefa,  by
ponowić swoje ofiarowanie Bogu i przypomnieć sobie i wspólnocie Kościoła, że w tajemnicy konsekracji Bogu stają się
„żywym znakiem dóbr przyszłego zmartwychwstania”(VC 111).
Dziś, gdy dziękujemy Bogu za dar życia konsekrowanego pragniemy podkreślić trzy bardzo  ważne  jego  elementy,  które  są  dla  nas  drogowskazem  na  drodze  wiary:  miłość, wierność i jedność.W Polsce żyje i pracuje 18 tys. sióstr zakonnych, prawie 12 tys. zakonników, 1330 mniszek oraz ponad 1000 osób świeckich-konsekrowanych.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Millenium Pokoju w Budziszynie

30 stycznia 1018 roku Bolesław I Chrobry zawarł traktat pokojowy z cesarzem Niemiec Henrykiem II w Budziszynie. Dzięki temu traktatowi zakończyła się wojna o Czechy i Łużyce.

Z tej okazji wczoraj (29.01) odbyła się w siedzibie Civitas Christiana we Wrocławiu debata dotycząca milenium pokoju w Budziszynie, jego skutkach i dalszych losach dynastii Piastów.

Na końcu uroczystości odbyło się małe spotkanie wiernych uczestników tej uroczystej rocznicy zawarcia traktatu pokojowego w Budziszynie modlitwa i złożenie kwiatów

pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego Wielkiego.

Organizatorami to Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana Oddział we Wrocławiu-i oraz Fraternia Piastowska

 

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki