Menu

Pokolenie wolności- świadectwa

 

 

Film "Pokolenie Wolności" to świadectwa ludzi urodzonych w wolnej Polsce, którzy przeżywszy wojnę i komunizm, powiadają o historycznych wydarzeniach ze swojej perspektywy. Dzielą się przeżyciami, których próżno szukać w podręcznikach historii oraz przemyśleniach na temat rzeczy najważniejszych: wolności, wyborów życiowych i ponadczasowych wartości. 

cz-1

cz-2 

cz-3 

Czytaj dalej...

Prawda Nas Wyzwoli

Uroczystą galą zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. Przyznano nagrody w kilku kategoriach. Do rąk nagrodzonych trafiły statuetki - "Maksymiliany".
 Przyznano nagrody w 5 różnych kategoriach.
W piątkowy wieczór tytuł - Film, który Zmienia Życie, otrzymał "Wołyń". Nagrodzie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a odebrali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz współautor scenariusza Stanisław Srokowski. Drugie wyróżnienie - Nagroda Publiczności powędrowała do reżysera Konrada Łęckiego za film "Wyklęty". Obraz został uhonorowany także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nagrodę Specjalną KRRiT wręczył jej członek i delegat - prof. Janusz Kawecki, podkreślając, że "Wyklęty" w przenikliwy sposób stawia dojrzałe pytania i uczciwie szuka na nie odpowiedzi.Jury Festiwalu w składzie: Dariusz Regucki, o. dr Marek Kotyński CSsR i Łukasz Adamski zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej w Konkursie na Najlepszy Film Fabularny. Zwyciężył francusko-gruziński film „Rozdzieleni” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury - ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla hasło programowe tegorocznego festiwalu „Prawda nas wyzwoli”. Jest to uniwersalna historia dramatu i cierpienia czeczeńskiej rodziny w  zapomnianej wojnie. Film został zrealizowany w formie reportażu.
Nagrodę Honorową Festiwalu Niepokalanów otrzymał Medard Plewacki. Statuetkę "Maksymiliana" wręczył prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Rzecznik Festiwalu Ks. Piotr Wiśniowski, przypomniał liczne zasługi wrocławskiego aktora, pedagoga i krzewiciela pięknej polszczyzny.
List do uczestników Festiwalu skierował również wicepremier Piotr Gliński.Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017 to aż osiem filmów konkursowych. Równolegle do projekcji odbywały się spotkania w ramach formuły "Kino według...". W Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrani widzowie mogli prowadzić dyskusje z Krzysztofem Zanussim, Adamem Woronowiczem, Radosławem Pazurą, Dominiką Figurską czy Arnaldo Casali. Rozmowy były poprzedzone projekcją filmu zaproponowanego przez Gości Specjalnych Festiwalu. Wśród uczestników i widzów Festiwalu organizatorzy wylosowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej. nagrodę otrzymała Anna Kucharczyk.
 Jak wyjaśnił, rada kierowała się kryterium „posługi myślenia”
To one zmieniają życie – mówiła Angelika Olszewska, która wraz z Ksawerym Szlenkierem prowadziła galę. – „Maksymiliany” to nie Oscary.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Film który zmienia życie

Wołyń to film który zmienia Zycie.I tak pierwszy tytuł – Filmu, który Zmienia Życie – przyznano „Wołyniowi” Wojciecha Smarzowskiego. Nagrodzie patronował prezydent RP Andrzej Duda; Z rąk posła Jacka Świata otrzymali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz Stanisław Srokowski, autor powieści, na podstawie której powstał scenariusz. – To film, który zmienia duszę nie szarpiąc więcej niż potrzeba.To coś więcej – bo Oscar jest wyimaginowany, a za statuetką Maksymiliana stoi potężny patron.Już za chwilę "Maksymilianów"kilka...

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Kino według Krzysztofa Zanussiego

Przedostatni dzień festiwalu filmów Niepokalanów to rozmowa panelowa w Centrum Historii Zajezdnia oraz spotkanie z Krzysztofem Zanussim,wraz z ciekawym wywiadem na temat filmu Siódma Pieczeń reż.I.Bergman.Spotkanie z uczestnikami (widzami) to rozmowa bezpośrednia najczęściej przed pokazem filmu,wszyscy z którymi rozmawialiśmy uznali to za bardzo dobry i cenny pomysł.

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina
wywiad Ewa Przyjazna z fundacji wide & crede

Czytaj dalej...

Zanim zacznie się Gala

 

Skrót materiałów filmowych od 22.do 27.10 które ukazują atmosferę, która towarzyszyła pokazom prezentowanych filmów w DCF na ul.Piłsudskiego 64 przez panel PRAWDA NA EKRANIE w C.H.Zajezdni  ze słowem Krzysztofa Zanusiego słynnego reżysera.
Zapraszamy.

wideo-realizacja Zdzisław Maj +wywiad Ewa Przyjazna

Czytaj dalej...

Panel "Prawda na ekranie"

Pod hasłem „Prawda na ekranie” w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się panel dyskusyjny. Udział w nim wzięli prof. Krzysztof Zanussi – reżyser i scenarzysta, ks. prof. Marek Lis – teologi i filmoznawca, Arnaldo Casali – dziennikarz, dyrektor Festiwalu Filmowego w Terni, o. Michał Legan OSPPE – teolog i filmoznawca, Łukasz Adamski – krytyk filmowy i dziennikarz, a także Tomasz Terlikowski – dziennikarz i publicysta. Spotkanie poprowadził dyrektor programowy Radia Rodzina red. Krzysztof Kunert.Zaproszenie przez organizatorów Festiwalu goście, zmierzyli się najpierw z pytaniem o to, czym dla filmowca i twórcy jest prawda.Materiał jest tylko fragmentem
tego panelu. Wkrótce więcej ciekawy wywiad z p.Krzysztofem Zanussim.Zapraszamy!

wideo-realizacja Zdzisław Maj /TVRodzina

Czytaj dalej...

Kino według Dominiki Figurskiej

Środa 25.10.następny dzień festiwalu Niepokalanów
Zaczęliśmy od pokazu filmów konkursowych w DCF...
Następnie(fragmenty) panelu na temat biografia Maksymiliana M.Kolbe-gość specjalny Tomasz Terlikowski-wykład sala kinowa w Zajezdni Centrum Historii na Grabiszyńskiej.Fragmenty filmu konkursowego
"Wyklęty" reż.Konrad Łęcki w DCF-e.Na końcu dnia w sali kinowej wywiad,dyskusja z Dominiką Figurską oraz pokaz filmu Dekalog reż.Kisielewskiego

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...

Kino według R.Pazury

Najważniejszym punktem tegorocznej edycji Festiwalu jest PRZEGLĄD FILMOWY. Zostaną w nim zaprezentowane filmy wskazane przez powszechnie znane osoby świata sztuki filmowej. Osoby te obejrzą filmy wraz z widzami, a następnie poprowadzą dialog z publicznością na temat wybranego przez siebie obrazu.  Zaczęliśmy od wywiadu z Radosławem Pazurą aktorem który zagrał w 20 filmach kinowych i telewizyjnych.Wybraliśmy pokaz filmu: "Gdy budzą się Demony"reż.Roland Joffe. Zapraszamy na fragmenty filmu i na specjalny wywiad które prowadziła Ewa Przyjazna z Fundacji Vide & Crede

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...

Kino według Adama Woronowicza

Spotkanie w D.C.F. na Festiwalu Filmów Niepokalanów
Przywitanie gości na sali kinowej przez ks.Piotra Wiśniowskiego
Pokaz filmu -"Przełęcz ocalonych"-reż.Mel Gibsona po filmie wywiady
przedewszystkim z uczestnikami oczekującymi na następne filmy
między innymi Misja reż.Ronalda Joffe oraz spotkanie z Adamem Woronowiczem z którym zamieszczamy ciekawy wywiad prowadzony przez Ewę Przyjazną

z Fundacji Vide et Crede.

Zapraszamy.

Czytaj dalej...

Kino według A.Casali

Inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu(c.d.-22.10.2017)
Po Mszy św. uczestnicy przenieśli się do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, gdzie odbyła się projekcja filmu „Habemus papam – mamy papieża” w reżyserii Nanniego Morettiego.  Wprowadzenie do filmu wygłosił gość festiwalu zagranicznego A.Casali.
Ale najpierw  oficjalne otwarcie w DCF, przeciąta wstęga przez dyr. Piotra Pietrusa oraz ojca Jacka Staszewskiego OFM z Niepokalanowa.

wideo-realizacja zdzisław maj TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki