Menu

Lokalne (241)

Radosna Rocznica Niepodległości

Podobnie jak rok temu, tak i w tym spod Zajezdni w kierunku Placu Wolności wystartuje Radosna Parada Niepodległości. Ruszamy punktualnie o godzinie 10:00! W Radosnej Paradzie Niepodległości wezmą udział niezwykli chorągwiarze, mażoretki oraz orkiestry dęte, które zaprezentują swoje możliwości na chwilę przed startem pochodu. Na czele parady pojedzie legendarny autobus Ogórek.9(W sobotę, o godz. 15.00, na placu Centrum Historii Zajezdnia w obecności prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor przekaże autobus Jelcz rektorowi Politechniki, prof. Cezaremu Madryasowi. Pojazd trafi do warsztatów Politechniki Wrocławskiej, gdzie specjaliści z tej uczelni dokonają ekspertyzy jego stanu technicznego. W ten sposób rozpoczną się prace nad przywróceniem świetności Jelczowi 043, zwanemu ze względu na charakterystyczny wygląd „ogórkiem”). Parada wystartuje z placu przy Centrum Historii Zajezdnia, a następnie przemieści się w stronę pl. Wolności. Po dotarciu na pl. Wolności uczestnicy otrzymają biało-czerwone folie, za pomocą których utworzą flagę Polski.Oficjalne uroczystości w formie uroczystego apelu niepodległościowego rozpoczną się wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych, po którym nastąpią wojskowe ceremoniały i parada formacji mundurowych. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą biało-czerwonych flag.Na placu Wolności po spontanicznym wejściu niezwykli chorągwiarze, mażonetki oraz orkiestry dęte odbyły się kilka przemówień,Jarosława Krese wice-doln. wojewoda, Marcina Krzyżanowskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz w podsumowaniu Jacka Sutryka Prezydenta Wrocławia.Dziękuję za materiał z TVP info.

Produkcja -Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Piknik patriotyczno-edykacyjny

Piknik patriotyczno-edykacyjny był zorganizowany z okazji 80 rocznicy napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę.Można było obejrzeć wystawę IPNu o tych wydarzeniach,porozmawiać ze świadkami historii,obejrzeć wyposarzenie i umurodowanie żołnierzy walczących z najeźdźcami.Piknik promował także wolantariat Stowarzyszenia Odra- Niemen,od paździenika zapraszamy na spotkania w każdy czwartek o 18:00,na ulicę Kościuszki 38f we Wrocławiu. Każdy czwartek może się włączyć w pomoc kombatantom, wyjazdy na Kresy i wiele innych dzialań.Zapraszamy!

 

Produkcja-Zdzisław Maj/TVRodzina

 

Czytaj dalej...

39 Rocznica NSZZ Solidarności

Tak narodziła się we Wrocławiu „Solidarność”.25 sierpnia 2019 r. we Wrocławiu obchodzimy 39. rocznicę powstania Solidarności. Z tej okazji złożono kwiaty pod tablicą przy ul. Grabiszyńskiej oraz na grobach śp. Kazimierza Michalczyka i Piotra Bednarza na Cmentarzu Grabiszyskim. Dużą rolę w tamtym czasie odegrało wrocławskie MPK, o czym dziś przypomina odwiedzającym Centrum Historii Zajezdnia.zaczęły się od mszy św. o godz. 12.00 w Sanktuarium Matko Bożej Pocieszenia przy Al. Pracy 26.Dziś musimy nadal toczyć walkę o dobre, stałe umowy o pracę, bo choć sytuacja na rynku pracy jest dobra, to zawsze może się zmienić– mówił przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso podczas uroczystości rocznicowych pod tablicą upamiętniającą strajk  solidarnościowy w sierpniu 1980 r. we Wrocławiu. Przewodniczący ZR przypomniał o znaczeniu jakie miało powstanie NSZZ „Solidarność” dla Europy. To Solidarność rozbiła mur berliński – mówił  m.in. Kazimierz Kimso.Przed mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przy Alei Pracy (sprawowaną pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego), związkowcy odwiedzili Cmentarz Grabiszyński. Zapalili znicze m.in na grobach Kazimierza Michalczyka i Piotra Bednarza.
W kraju panowała blokada informacyjna, ale braku komunikacji miejskiej po prostu nie dało się nie zauważyć. Do mieszkańców od razu dotarło, że Wrocław przyłączył się do strajku. Niedługo potem na Dolnym Śląsku stanęło 180 zakładów pracy.

V/Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Z tej okazji złożono kwiaty pod tablicą przy ul. Grabiszyńskiej.
 Dużą rolę w tamtym czasie odegrało wrocławskie MPK, o czym dziś przypomina odwiedzającym Centrum Historii Zajezdnia.W związku z obchodami tych historycznych wydarzeń na obiektach MPK zawisły
w niedzielę flagi NSZZ „Solidarność”.Z okazji obchodów 39. rocznicy powstania Solidarności 31 sierpnia na terenie zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej zaplanowano koncert wROCK for Freedom – Legendy Rocka, a 7 września odbędzie się 29. Bieg Solidarności.Zapraszamy!!!

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki