Menu

Polska (164)

Islamskie scenariusze dla Europy

Drugi dzień kongresu społecznego 2 grudnia 2017,ciekawy panel dyskusyjny gorąca atmosfera bo i temat aktualnie na czasie.Uczestnicy to prof.Piotr Kłodkowski,dr Grzegorz Lindenberg,Aleksandera Rybińska moderator: Dominika Ćosić dziennikarka,Korespondentka wielu redakcji, Telewizji Polskiej w Brukseli.
Dziś w Europie rośnie gwałtownie liczba muzułmanów, zwłaszcza na skutek emigracji. Są oni przedstawicielami nie tylko innej tradycji religijnej, ale całkowicie odmiennej cywilizacji. Z ich środowisk rekrutują się terroryści, którzy najczęściej dokonują zamachów. Od tego, jak ułoży się współżycie między rdzennymi Europejczykami a przybywającymi na Stary Kontynent wyznawcami Allaha, zależy nasza przyszłość.
Jest ona również uzależeniona od tego, w jakim kierunku będzie ewoluował islam. Czy podąży on w stronę ideologii wahabickiej i salafickiej? Czy jest to religia, która jest w stanie wyrzec się przemocy? Czy jest ona zdolna dokonać takiej samointerpretacji, by zrezygnować z wersetów wyzwających do rozwiązań siłowych? Czy jest to religia, którą da się na dłuższą metę pogodzić z demokracją? Główni przedstawiciele tzw. euroislamu, czyli demokratyczno-liberalnej wersji tej religii (jak np. Bassam Tibi), ogłosili klęskę tego projektu, chociaż poświęcili mu całe swoje życie. Do podobnych wniosków można dojść, obserwując przykład Turcji, która porzuca model kemalistyczny. Pisał o tym zresztą już ponad 20 lat temu Samuel Huntington, który przewidywał, że Turcja – jako państwo hybrydowe – będzie musiała się opowiedzieć albo za opcją europejską, albo islamską.
Dynamika demograficzna sprawia, że Europa z każdym rokiem staje się coraz bardziej muzułmańska. Z czasem islam będzie miał w niej coraz więcej do powiedzenia. W jakim kierunku będzie on wywierał wpływ na jej rozwój?
Co z tego wszystkiego wynika dla Polski? Czy jako kraj należący do Unii Europejskiej staniemy przed podobnymi wyzwaniami jak państwa zachodnie? Czy jesteśmy na to gotowi? Czy imigracja muzułmanów do nas jest nieuchronna?

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Istota cywilizacji rosyjskiej- panel

Pierwszy dzień Kongresu. Rosja-Między mesjanizmem a nihilizmemPod hasłem „Polska na styku cywilizacji” w Centrum Historii Zajezdnia odbył się II Kongres Społeczny,został otwarty  o godz. 16:00.Rozpoczął się panelem dyskusyjnym na temat
j.w.Uczestniczyli dr Sławomir Debski,Piotr Skwieciński,
prof.Zdzisław Julian Winnicki,moderowała Edyta Hołdyńska
-Dziennikarka ekonomiczna  zaczęła pracę we Fratrii, wydawcy tygodnika „W Sieci” oraz serwisów internetowych wPolityce.pl, wGospodarce.pl i wPolsce.pl.
 z Telewizją Republika.
 - Jeśli porównamy cywilizacje do płyt tektonicznych, są okresy, kiedy się nie ruszają, ale są też takie, gdy zaczynają się pewne ruchy-mówił Grzegorz Górny.Ostatnie wydarzenia na świecie pokazują, że coraz bardziej aktualna staje się diagnoza Samuela Huntingtona o starciu cywilizacji. Europa w coraz większym stopniu konfrontowana jest dziś z dwoma odmiennymi modelami cywilizacyjnymi, reprezentowanymi z jednej strony przez Rosję, z drugiej przez islam.
Z kolei sama Europa przeżywa głęboki kryzys, który pod znakiem zapytania stawia jej tożsamość oraz przynależność do chrześcijańskiego kręgu kulturowego.
 

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Ścieżki Polsko-Czechosłowackich Dysydentów

"Transgraniczne Ścieżki Polsko-Czechosłowackich dysydentów" - to nazwa projektu badawczego, którego oficjalne podsumowanie zaplanowano    w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Rok trwało zbieranie relacji działaczy opozycyjnych, którzy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych spotykali się na granicy Polsko-Czechosłowackiej.
Te spotkania służyły wymianie informacji, dystrybucji niezależnych czasopism i przekładów zakazanej literatury oraz dokonywaniu "przerzutów" sprzętu dla podziemnych drukarni. Teraz nagrane relacje posłużą do stworzenia opisów ścieżek i naniesienie ich na mapy, dzięki czemu poznamy trasy, którymi przemieszczali się opozycjoniści.
Jakie znaczenie dla antykomunistycznej opozycji w Polsce miały kontakty z południowymi sąsiadami? Mieliście 
wrażenie, że tylko wspólnie możemy naruszyć system?
 Dzisiaj po oglądnięciu materiału filmowego: Europa Środkowa idzie na Wolność' i  na panelu dyskusyjnym gdzie spotkali się uczestnicy: Petr Blaľek, Petr Bartoą , Mirosław Jasiński, Jarosław Broda. Prowadzenie panelu: Łukasz Kamiński.
Była współpraca o której pan mówi, a później różne drogi do wolności. Kto szybciej wyciągnął wnioski?
Powstanie Trójkąta, a później Czworokąta Wyszehradzkiego było przeciwko niepisanej umowie państw zachodnich, pewnym wypowiedzeniem posłuszeństwa przy bardzo silnych kontrnaciskach głównie Niemiec, ale i Francji oraz neutralności Amerykanów - i to przez nich była pacyfikacja blokady i oczywiście wszystkie dalsze kwestie typu rozwiązanie Układu Warszawskiego, RWPG, wyprowadzenie wojsk-radzieckich to są ciągle Pytania na które musimy sobie odpowiedzieć sami ?!

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki