Menu

Polska (152)

Prawda Nas Wyzwoli

Uroczystą galą zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. Przyznano nagrody w kilku kategoriach. Do rąk nagrodzonych trafiły statuetki - "Maksymiliany".
 Przyznano nagrody w 5 różnych kategoriach.
W piątkowy wieczór tytuł - Film, który Zmienia Życie, otrzymał "Wołyń". Nagrodzie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a odebrali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz współautor scenariusza Stanisław Srokowski. Drugie wyróżnienie - Nagroda Publiczności powędrowała do reżysera Konrada Łęckiego za film "Wyklęty". Obraz został uhonorowany także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nagrodę Specjalną KRRiT wręczył jej członek i delegat - prof. Janusz Kawecki, podkreślając, że "Wyklęty" w przenikliwy sposób stawia dojrzałe pytania i uczciwie szuka na nie odpowiedzi.Jury Festiwalu w składzie: Dariusz Regucki, o. dr Marek Kotyński CSsR i Łukasz Adamski zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej w Konkursie na Najlepszy Film Fabularny. Zwyciężył francusko-gruziński film „Rozdzieleni” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury - ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla hasło programowe tegorocznego festiwalu „Prawda nas wyzwoli”. Jest to uniwersalna historia dramatu i cierpienia czeczeńskiej rodziny w  zapomnianej wojnie. Film został zrealizowany w formie reportażu.
Nagrodę Honorową Festiwalu Niepokalanów otrzymał Medard Plewacki. Statuetkę "Maksymiliana" wręczył prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Rzecznik Festiwalu Ks. Piotr Wiśniowski, przypomniał liczne zasługi wrocławskiego aktora, pedagoga i krzewiciela pięknej polszczyzny.
List do uczestników Festiwalu skierował również wicepremier Piotr Gliński.Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017 to aż osiem filmów konkursowych. Równolegle do projekcji odbywały się spotkania w ramach formuły "Kino według...". W Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrani widzowie mogli prowadzić dyskusje z Krzysztofem Zanussim, Adamem Woronowiczem, Radosławem Pazurą, Dominiką Figurską czy Arnaldo Casali. Rozmowy były poprzedzone projekcją filmu zaproponowanego przez Gości Specjalnych Festiwalu. Wśród uczestników i widzów Festiwalu organizatorzy wylosowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej. nagrodę otrzymała Anna Kucharczyk.
 Jak wyjaśnił, rada kierowała się kryterium „posługi myślenia”
To one zmieniają życie – mówiła Angelika Olszewska, która wraz z Ksawerym Szlenkierem prowadziła galę. – „Maksymiliany” to nie Oscary.

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Kino według Krzysztofa Zanussiego

Przedostatni dzień festiwalu filmów Niepokalanów to rozmowa panelowa w Centrum Historii Zajezdnia oraz spotkanie z Krzysztofem Zanussim,wraz z ciekawym wywiadem na temat filmu Siódma Pieczeń reż.I.Bergman.Spotkanie z uczestnikami (widzami) to rozmowa bezpośrednia najczęściej przed pokazem filmu,wszyscy z którymi rozmawialiśmy uznali to za bardzo dobry i cenny pomysł.

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina
wywiad Ewa Przyjazna z fundacji wide & crede

Czytaj dalej...

Pamięć,Dziedzictwo,Inspiracja-Sympozjum

Konferencja-Życie i dzieło św. Jadwigi Śląskiej-C.H.Zajezdnia
Początek konferencji 11 października o 9.30 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Przypominamy, że spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jadwiżańskiego z okazji jubileuszu 750-lecia kanonizacji Patronki Śląska.Otwarcie konferencji, słowo wprowadzenia... Zapraszam na fragmenty tegoż Sympozjum na temat Pamięci,Dziedzictwa i Inspiracji:Życie i dzieło św. Jadwigi Śląskiej.  Poprzez tę konferencję chcemy się zastanowić nad współczesną inspiracją św. Jadwigą, dlatego też pojawia się temat miłosierdzia, pojednania i władzy - tłumaczy ks. G. Sokołowski. Jeżeli kult śląskiej księżnej wciąż jest obecny i żywy, to wiemy, że na pewno nie jest ona dla współczesnych ludzi obojętna i z tego założenia wychodzimy podczas naszej konferencji. To jest pewna podstawa. Chcemy pobudzić ludzi do refleksji. By odkryli, w czym dokładnie św. Jadwiga nie jest dla nich obojętna, jakie znaczenie odgrywa w ich życiu.

wideo-realizacja Zdzisław Maj /TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości