Menu

Polska (190)

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”- 50 lat orędzia

Konferencja prasowa
Inauguracja obchodów 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich
Dwie międzynarodowe wystawy prezentowane jednocześnie w kilku europejskich miastach, okolicznościowa publikacja, koncerty pojednania i sympozja naukowe złożą się na obchody 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.
18 listopada 2015 r. przypada 50. rocznica wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, z przesłaniem wzajemnego pojednania pomiędzy oboma narodami. Dokument, w którym padło znamienite zdanie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stał się kluczowy dla powojennych relacji polsko-niemieckich, a ich autor, wrocławski metropolita kard. Bolesław Kominek, może być zaliczany do ojców europejskiego pojednania.
Obchody rocznicy, zainaugurowane 13 kwietnia 2015 r., są doskonałą okazją do przypomnienia dziedzictwa myśli kardynała Kominka oraz do rozważań nad trudnym i wciąż niedokończonym procesem pojednania pomiędzy narodami Europy. Z tego względu Miasto Wrocław, we współpracy z Archidiecezją Wrocławską i dzięki zaangażowaniu licznych instytucji z Polski i z zagranicy, przygotowało szereg wydarzeń, koordynowanych przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Szczegółowe informacje o Obchodach i aktualny program wydarzeń jest dostępny na stronie:www.1965-2015.eu oraz na profilu „Orędzie Pojednania” w portalu Facebook i Twitter.

Inf. Prasowa

Realizacja wideo i copyright: Andrzej Mas - tvRodzina

50.rocznica Orędzia biskupów polskich do niemieckich (wywiady)

 

 

Prezydent Wrocławia Pani ANNA SZARYCZ oraz dr WOJCIECH KUCHARSKI - z-ca Dyr. Ośrodka Pamięć i Przyszłość o Inauguracji obchodów 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zainspirowanego przez byłego wrocławskiego Metropolitę ks. Kardynała Bolesława KOMINKA.

Realizacja wideo i copyright: Andrzej Mas - tvRodzina

Czytaj dalej...

Krzyż Pamięci niczym pomost historii

W V rocznice katastrofy smoleńskiej i zbrodnii katyńskiej Metropolita wrocławski abp Józef Kupny poświęcił Krzyż i Obelisk upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.Uroczystość odbyła się o godz. 11 na cmentarzu przy ul. Smętnej.
Katastrofa smoleńska i zbrodnia katyńska są ze sobą nierozłącznie związane – mówił ks. Janusz Prejzner, proboszcz parafii pw. św. Rodziny.Honory wojskowe bohaterom Katynia i Smoleńska oddało Wojsko Polskie.  W uroczystości wzięli udział m.in. duchowni, władze samorządowe, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy Wrocławia.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

NIE dla „kompromisu aborcyjnego”

Fundacja Pro Prawo do Życia pikietowała wczoraj (22.03) na rogu ulic Oławskiej i Świdnickiej, przed klubem Platformy Obywatleskiej przeciwko „kompromisowi aborcyjnemu”.
Adam Brawata, koordynator komórki wrocławskiej Fundacji, podkreśla, że Bronisław Komorowski wielokorotnie podczas swojej kadencji opowiadał się za tym kompromisem,zaznacza także, że dla prezydenta skuteczną metodą leczenia niepłodności jest in vitro.Fundacja Pro Prawo do Życia chce walczyć z terminologią stosowaną w przypadku aborcji i pokazywać prawdę o niej.
„Katolik pozostaje zawsze katolikiem. Niezależnie od tego, czy jest politykiem, posłem, ministrem, czy zwykłym człowiekiem, ma obowiązek zachowywać uniwersalne zasady, które obowiązują wszystkich bez wyjątku w jego wspólnocie. Jeśli w parlamencie większość polityków przyznaje się do Kościoła, to powinni oni ustanawiać prawo zbieżne z etyką chrześcijańską, a nie szukać nie zawsze potrzebnych kompromisów. W sprawie życia, a taką jest kwestia in vitro, nie ma kompromisów. W wielu krajach zachodnich chrześcijanie unikają prezentowania swoich przekonań. Natomiast ateiści i agnostycy promują je, gdzie się tylko da. Dlatego słusznie Benedykt XVI stwierdza, że „obserwujemy swoistą schizofrenię polityka katolika, który prywatnie chce być wiernym katolikiem, natomiast publicznie jest przekonany, że nie powinien przenosić swoich poglądów do sfery publicznej, tłumacząc się koniecznością przestrzegania pluralizmu”. A przecież pluralizm nie jest zasadą nadrzędną w stosunku do wartości życia ludzkiego.Ukrywanie w życiu publicznym swoich przekonań prowadzi do kryzysu kultury i destabilizuje europejski etos.”

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki