Menu

Kultura (122)

Festiwal Kultury Kresowej

W sobotnie popołudnie, od godz. 15.00 na Wyspie Słodowej we Wrocławiu można było usłyszeć kresowe melodie, zapoznać się z historią i tradycją Kresowian oraz spotkać się z młodymi i uzdolnionymi artystycznie Polakami zza naszej wschodniej granicy. W Festiwalu Kultury Kresowej organizowanym w ramach szóstej edycji Nocy Kościółów wzięły udział polskie zespoły oraz soliści z Białorusi i Ukrainy. Między innymi można było usłyszeć zespoły: „Gaudium” i „Zabawy Kresowe” z Lidy (Białoruś), „Marzenie” z Kamionki k. Lwowa (Ukraina), „Aksamitki” i Młode Liście” z Baru na Podolu (Ukraina). Dobra muzyka i kresowy taniec w wykonaniu młodych przyciągnął wiele osób na Wyspę Słodową. W trakcie festiwalu można było odwiedzić stoisko informacyjne Stowarzyszenia Odra-Niemen promujące dziedzictwo Kresów Wschodnich. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stanowisko multimedialne, dzięki któremu można było obejrzeć krótkie filmy o tematyce kresowej.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina
wywiady Janusz Gajdamowicz radioRodzina

Czytaj dalej...

V Festiwal piosenki misyjnej


Świątynia p.w.św. Maurycego tym razem stała się nieformalną stolicą… Azji i nie tylko.Znalazła się na Dalekim Wschodzie w związku z przygotowaniami do IV Krajowego Kongresu Misyjnego – w ramach których archidiecezja wrocławska podzielona została na poszczególne „kontynenty”. Odbywający się od kilku lat festiwal otrzymał w tym roku nazwę nieco poszerzoną: V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej „Dzieci wszystkich Kontynentów Chwalcie Imię Pana, w rytmie... Alleluja".– mówi Magdalena Skuza, koordynatorka muzycznego spotkania, katechetka z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85. Zaprezentowały się 24 szkoły  i 5 przedszkoli.  
Pierwsze trzy miejsca przyznano zespołom z wrocławskich szkół podstawowych nr 44, 71 i 113. Wyróżnienie specjalne otrzymali gospodarze; wyróżnione zostały także szkoły z Kątów Wrocławskich, Gniechowic oraz z Wrocławia: SP nr 21. 90 i 28.


wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki