Menu

Polska (152)

35-lecie zbrodni lubińskiej

W Lubinie miały miejsce uroczystości związane z 35 rocznicą zbrodni lubińskiej i centralne uroczystości w 37. rocznicę powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ.
W uroczystosciach uczestniczył Prezydent Andrzej Duda, Pani Premier Beata Szydło, Ministrowie, Przewodniczący NSZZ Solidarność - Piotr Duda , liczne poczty sztandarowe "Solidarności", władze Lubinia, goście z całej Polski a także lublinianie.
Uroczystości rozpoczęły sie na cmentarzu w Lubinie, gdzie Pani Premier Beata Szydło wraz z delagacją rządową , Piotrem Dudą - -przewodniczącym NSZZ Solidarność złożyli kwiaty i modlili się przy grobach zabitych górników .Nastepnie w Lubinskiej farze odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji pomordowanych w Lubiniu oraz za NSZZ "Solidarność" w 37 rocznicę jej powstania.
Po Mszy św. z Kościoła ruszył marsz pamięci z orkiestrą górniczą, kompania honorową, pocztami sztandarowymi, licznie przybyłymi który dotarł do miejsc w których zginęli w 1982 roku górnicy. na każdym z tych miejsc pan Prezydent Andrzej Duda i pani premier złożyli również kwiaty.
Centralna uroczystość miała miejsce na placu przy pomniku Solidarności . To tutaj odbyły się główne uroczystości w postaci ceromenii wojskowej, przemówienia Prezydenta Polski Andrzej Dudy , wręczenia odznaczeń państwowych, inscenizacji historycznej przygotowanej przez młodzież lubinską, apelu pamięci zakończonego salwą honorową kompanii honorowej Wojska Polskiego i na zakończenie koncertu lubińskiej górniczej orkiestry .
Zapraszamy na relacje z tego wyjątkowego wydarzenia.

wideo realizacja i copyright: Andrzej Mas - TVRodzina, 2017

Czytaj dalej...

Obchody powstania Solidarności

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z rządem, po którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
W tym roku przypada 37. rocznica porozumień sierpniowych i powstania Solidarności.Obchody 37. rocznicy powstania Solidarności to kilka dni wspólnego świętowania.Pod tablicą przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie narodziła się dolnośląska Solidarność, licznie zebrali się członkowie i sympatycy Związku. Stawili się również przedstawiciele władz (wojewoda Paweł Hreniak, marszałek województwa Jerzy Michalak, wi-ce prezydent Wrocławia Adam Grehl).
Przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso podkreślił w swoim wystąpieniu, że Związek wciąż będzie się upominał o prawa ludzi pracy. Wyraził nadzieję na likwidację w Polsce plagi umów śmieciowych i pracy w niedzielę.
Tradycyjnie pod tablicą zgromadzone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Po uroczystościach wszyscy spotkali się na okolicznościowym pikniku. Centrum Historii Zajezdnia. Na końcu poprosiliśmy Wójcika o projekt i pracę nad nową Konstytucję.

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

Czytaj dalej...

Zaproszenie _IDŹCIE i GŁOŚCIE!

Tegoroczne rekolekcje w drodze przebiegać będą pod hasłem: „IDŹCIE I GŁOŚCIE!”.Pielgrzymka wyruszy z Katedry Wrocławskiej w środę 2 sierpnia o godz. 6.00, zaś przybycie na Jasną Górę i wejście przed obraz Matki Bożej przewidziane jest na czwartek 10 sierpnia br. o godz. 9.00. Msza św. na zakończenie pielgrzymki na wałach Jasnogórskich sprawowana będzie o godz. 11.00.Zaprasza Bp JACEK KICIŃSKI CMF oraz "ORZECH".
Zapraszamy wszystkich. Nie może Nas zabraknąć !

wideo-realizacja Zdzisław Maj TVRodzina

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości