Menu

Polska (198)

Podpisanie umowy o współpracy Wrocławia i Wilna

Dziś 4 września 2014 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej została podpisana Umowa o współpracy Wrocławia i Wilna.Był tort z herbami obu miast, szampan i okolicznościowe przemówienia. Umowę o współpracy Wrocławia i Wilna podpisali Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Arturas Zuokas, mer Wilna.
Wrocław i Wilno mają wspólną historię. Wielu powojennych mieszkańców Wrocławia pochodziło z Wilna i Wileńszczyzny. Postacią znaną na Wileńszczyźnie jest ks. kard. senior Henryk Gulbinowicz, który razem
z  Arcybiskupem Józefem Kupnym był honorowym gościem. Ponadto wśród gości byli m.in.: wrocławscy radni, goście z Wilna, przedstawiciele wrocławskich uczelni, hierarchowie różnych wyznań, reprezentanci korpusu dyplomatycznego i samorządowcy z Gdańska, Warszawy, Poznania i Białegostoku.

wideo- realizacja Zdzisław tvRodzina
wywiad - Żana Korba radioRodzina

Czytaj dalej...

70 lat po zbrodni OUN i UPA

W całej Polsce rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających 70. rocznicą ludobójstwa na Kresach.

We Wrocławiu o godz. 10.00 przy Pomniku-Mauzoleum na placu Xawerego Dunikowskiego rozpoczęły się uroczystości w stolicy Dolnego Śląska. Po nich w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku Mszy Świętej w intencji zamordowanych przewodniczył ks. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zaznaczył w niej, że wciąż fałszuje się prawdę o rzezi wołyńskiej, i że zbrodnia ta nie została nazwana po imieniu - „ludobójstwem”

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...

Dzień Sybiraka w Henrykowie

W 74 rocznicę rozpoczęcia wywózki Polaków na Syberię w Henrykowie (15. maja) odbyły się uroczystości upamiętniające te dramatyczne dla prawie
2 milionów rodaków z kresów wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się Mszą Św. której przewodniczył ks. bp. Andrzej Siemieniewski a do pięknego cysterskiego kościoła przybyli żyjący jeszcze i pamiętający te wydarzenia świadkowie historii, liczne Poczty Sztandarowe, Kompania Reprezentacyjna WP, generałowie i oficerowie WP, służby mundurowe, przedstawiciele administracji państwowej, uczniowie i nauczyciele henrykowskiego Liceum oraz licznie zgromadzeni wierni.
Homilię wygłosił ks. dyr Jan Adamarczuk. Powrócił pamięcią do Golgoty Wschodu a także do bohaterskiej bitwy pod Monte Cassino której 70-tą rocznicę będziemy obchodzić 18 maja.

wkrótce materiał na płycie DVD (wersja pełna)

wywiady Janusz Gajdamowicz radioRodzina
wideo- realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki