Menu

Polska (218)

C.A.Ames_Oczami Jezusa

Pismo Święte mówi: ,,Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać” (J 21, 25).
Książka Carvera Alana Amesa Oczami Jezusa to zbiór opowieści o życiu Jezusa spisany na podstawie prywatnych objawień Autora, przypominających wizje Anny Katarzyny Emmerich czy św. Brigidy Szwedzkiej. Są to opowieści wyjątkowe, bowiem ich narratorem jest sam Jezus, a wszystkie wydarzenia obserwujemy Jego oczami.
C.A.Ames był byłym gangsterem i  został nawróconym mistykiem z Australii.
Nie ma wykształcenia teologicznego, ale jego dzieło, które stało się bestsellerem, jest zgodne z nauką kościoła katolickiego,chociaż kościoł w sposób oficjalny nie potwierdził autentyczności objawień C. A. Amesa – co zresztą zdarza się b.rzadko, np. w przypadku objawień Lourdes czy Fatimy – już teraz opowieści te można czytać jako głęboką lekturę duchową i wspaniały komentarz do Ewangelii, pozwalający na nowo odkrywać jej przesłanie. i dowodem jego nawrócenia jest "Oczami Jezusa" kojarzy mi się z Ewangelią, jest jej pogłębieniem i poszerzeniem. To opowieść o ziemskim życiu Jezusa spisana na kanwie prywatnych objawień Amesa,
1 czerwca 2019r.gościliśmy we Wrocławiu w Kościele pw.św.Michała Archanioła gdzie mogliśmy być świadkami i uczestnikami działań A.Amesa. Jego zdumiewającą znajomość ludzi, cierpliwość, delikatność, gotowość przebaczania jeśli tylko człowiek zechce otworzyć się na Boga i drugiego człowieka. Nauki o życiu we wszystkich jego aspektach są kluczem do Miłości...Jezus każdego nazywa swoim przyjacielem!Myślę, że wierzących książka ta pobudzi do aktywności chrześcijańskiej i trzymania się tego, co w życiu najważniejsze,ma potencjał zainspirować do lepszego chrześcijańskiego życia.

V\Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Obertyn_opowieści o życiu miasteczka

W poniedziałek, 27 maja o godzinie 18.00 na spotkanie „Polska - Ukraina w Centrum Historii Zajezdnia. Różne perspektywy wspólnej historii” poświęcone książce "Obertynopowieści o życiu miasteczka".   W dyskusji wezmą udział prof. Grzegorz Motyka, prof. Ołeksandr Zajcew oraz Piotr Zubowski – współautor książki. Debatę poprowadzi dr Anna Wylegała.Słowo wprowadzenie  z CHZjeznia dr Wojciech Kucharski Redaktor Naczelny WRHM.   Debata ma na celu zastanowienie się nad wspólną historią, przeszłością oraz pamięcią. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy możliwe jest, by polscy i ukraińscy historycy zgodzili się w pełni co do tego, co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w latach 1939–1947? Jeśli nie – dlaczego? Czy możliwa jest wspólna pamięć? Czy wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestiach spornych w historiografii jest warunkiem realnego dialogu? Czy możliwe i potrzebne byłoby napisanie wspólnej monografii przez historyka-Polaka i historyka-Ukraińca np. o czystce na Wołyniu, albo o pacyfikacji wsi ukraińskich w 1930 roku?Publikacja jest punktem wyjścia do dyskusji w Polsce i na Ukrainie o trudnych, kontrowersyjnych i traumatycznych kwestiach wpływających również współcześnie,na stosunki polsko-ukraińsko-żydowskie, jak m.in.: Holokaust, ataki ukraińskich nacjonalistów na Polaków, czy represje wymierzone przez władze radzieckiej Ukrainy wobec ukraińskich partyzantów. Książka wpisuje się w nurt badań nad historią małych ojczyzn lub też nurt badań w paradygmacie mikrohistorii. Nie jest pierwszą tego typu pozycją, ale na pewno wyjątkową i wartą uwagi.  
Pretekstem do debaty jest dwujęzyczna, polsko-ukraińska, publikacja pt. "Obertyn – opowieści o życiu miasteczka", która stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego,poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Spotkanie odbyło się w języku polskim i ukraińskim.

V-Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Uczestnicy debaty:
dr Anna Wylegała ,absolwentka Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz PAN. Tłumaczka literatury ukraińskiej,
prof. Grzegorz Motyka
Historyk, politolog,  Napisał : Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 (Kraków 2011);  Wołyń ‘43 (Kraków 2016).
prof. Ołeksandr Zajcew
Ukraiński historyk  -Jego zainteresowania badawcze Zachodniej Ukrainy
Piotr Zubowski
Pracownik Działu Badawczego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”-historii Europy Środkowo-Wschodniej

Czytaj dalej...

Trzeba dać Świadectwo!

W 71. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego przez Wrocław odbył się marsz 24 maja 2019 r. upamiętniający postać żołnierza Armii Krajowej i ochotnika do Auschwitz Rotmistrza Pileckiego,najpierw  do Bazyliki Mn. w kościele garnizonowym zostaliśmy zaproszeni  o 18:00- tej,na Mszę św. w kościele Garnizonowym - organizatorzy: KoLiber Wrocław, KoLiber Bolesławiec, Federacja dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Akadeni Patriotów .Po mszy św, przechodząc przez Rynek wrocławski na scenie zauważyliśmy ciekawy koncert zespołu z Wilna(Kresy)  ''Mogiła pradziadziada ocal od zapomnienia".Patronem medialnym akcji KRESOWYCH Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN jest Portal Społeczności Kresowej Kresy.pl ...
-Uczestnicy po z formowaniu Marszu się na pl. Solnym w centrum miasta, skąd wyruszyli w pochodzie. Część osób przyszła z biało-czerwonymi flagami i opaskami na rękach oraz w koszulkach patriotycznych.Marsz przeszedł ulicami...aby pod pomikiem pierścienia rotmistrza Pileckiego - Zechcieli uczcić pamięć rotmistrza Pileckiego, bo była to wybitna i nietuzinkowa postać. Czujemy się dumni, idąc z polskimi flagami przez miasto. Chcieliśmy dać też świadectwo. Witold Pilecki to wybitna postać w polskiej historii jak i całego świata. Człowiek o niezłomnej woli, który sam dobrowolnie zgłosił się do obozu Auschwitz by stworzyć w tym piekle Ruch Oporu. Bohater kampanii wrześniowej, walki podziemnej za okupacji Polski. Naszym celem jest upamiętnienie tego wielkiego bohatera i edukacji społeczeństwa o jego osobie, by pamięć o nim nigdy nie przeminęła,tym bardziej iż jak wspomniał  Eugieniusz Gosiewski-ciągle zwłoki ROTMISTRZA  nie są znalezione.
25 maja -o 19:30  po raz drugi nastąpiło spotkanie pod pomnikiem Rotmistrza przy Promenadzie Staromiejskiej pomnika  Rotmistrza Pileckiego - organizator: KoLiber Wrocław, oraz Stowarzyszenie Odra Niemen gdzie byliśmy przy  wspólnym upamiętnieniu bohatera dnia  przy ciekawej ,aktualnej historii którą opublikował Eugieniusz G.Przypomnimy okoliczności powrotu Pileckiego do Polski, jego aresztowania i wyroku prowadzącego do zamordowania go w mokotowskim więzieniu.
TATA CHCIAŁ, ŻEBYM BYŁA DZIELNA - powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz,córka rtm. Witolda Pileckiego, Kustosz Pamięci Narodowej.
-Tata odczuwał przyrodę całym sobą. Zastanawiałam się później, jak to możliwe, że z tą swoją ogromną wrażliwością zdołał przeżyć obóz w Auschwitz... Czy on sobie zdawał sprawę z tego, że idzie do takiego piekła?

(wykorzystano fragmenty utworu Ochotnik "Ucieczka z Piekła" zrealizowanego podczas przejścia zespołu Forteca szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz.)

V-Produkcja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Więcej wiadomości


chwilowki