Menu

George Weigel we Wrocławiu

Tłumaczenie prof.George Weigela  poniżej (tekst wytłuszczony)

Wydarzenie inspirowało do dyskusji nad nauczaniem papieża Polaka, które, jak stwierdzili prelegenci, ma wielką głębię pojednawczą dla Europy i nie może zostać zaprzepaszczone. Do stołu rozmów zasiedli wspomniany gość ze Stanów Zjednoczonych, George Weigel, o. Maciej Zięba, dominikanin i red. Andrzej Grajewski, wicenaczelny tygodnika "Gość Niedzielny". Dyskusję moderował Dariusz Mącarz.

Amerykański pisarz katolicki zauważył, że Jan Paweł II wiele mówił do nas o demokracji. Czuł i rozumiał ją doskonale mimo tego, że w niej nie dorastał, bo przecież pochodził z kraju okupacji, a potem komunizmu. - Niepokojące jest to, że dzisiaj część młodych ludzi deklaruje, iż dla dobrobytu i komfortu zaakceptowałaby system autorytarny. Jan Paweł II przypomina, że demokracja nie jest samogrającą maszyną. Nasze rządy muszą być dobrze zaprojektowane, dalej: uczciwe wybory, niezawisłe sądy - to wszystko jest ważne, ale ważniejsze są jednak ludzkie zalety - tłumaczył G. Weigel. Oświadczył, że Karol Wojtyła zawsze miał z tyłu głowy ducha Republiki Weimarskiej, świetnie zaprojektowanej maszynerii, która funkcjonowała niczym nowy Mercedes Benz. Okazało się jednak, że nie miała adekwatnej podstawy oraz odpowiednich ludzi i wkrótce przeobraziła się w bestię. - Papież Polak myślał o demokracji, która prowadzi do rozkwitu, nie do unicestwienia ludzkości.

O wadze poczucia wspólnoty w demokracji mówił natomiast o. Maciej Zięba OP. - Zaniedbaliśmy to „My”, uważając, że mamy je odziedziczone. Zaznaczył, że Jan Paweł II nie chciał dialogować z prawosławiem kosztem wolności wspólnoty Kościoła grekokatolickiego, bardzo napiętnowanego i prześladowanego na Wschodzie- stwierdził A. Grajewski, przypominając działanie Jana Pawła II wobec Rosji i kościoła prawosławnego.Karol Wojtyła, jako następca Stolicy Piotrowej, walczył o oczyszczenie pamięci historycznej dla budowania jedności, tego, co nas łączy ponad tym, co nas dzieli.

Spotkanie jest wydarzeniem zapowiadającym Kongres Społeczny Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

wideo-realizacja Zdzisław Maj tvRodzina

Ostatnio zmienianypiątek, 14 październik 2016 08:14

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Więcej wiadomości


chwilowki