Menu

Msza Św. z okazji 50-lecia Listu Pojednania

Europejski Kongres 50-lecia Listu Pojednania Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich,rozpoczął się od Eucharystii we wrocławskiej Katedrze.Eucharystia była sprawowana w ramach Europejskiego Kongresu we Wrocławiu, zorganizowanego z okazji 50-lecia Listu Pojednania Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. Przewodniczył jej kard. Joachim Meisner z Kolonii, sprawowana była w języku łacińskim.
Arcybiskup gnieźnieński rozpoczął homilię nawiązując do przykładu z drzewa figowego i dostrzeganiu znaków czasu. Prymas Polski mówił także o odpowiedzi:dojrzałego chrześcijaństwa polskiego- oraz wskazał na dzisiejsze znaczenie Orędzia biskupów polskich do niemieckich:
"Również po 50 latach od milenijnych uroczystości powraca wciąż nurtujące nas pytanie: czy możemy śpiewać Bogu radosne Te Deum za wydarzenie chrztu inaczej, niż w postawie głębokiego pojednania? Przed 50 laty biskupi polscy dali nam wymowny przykład. Niełatwe i krwawiące wciąż jeszcze wzajemne relacje Polaków i Niemców odważnie zanurzyli w mocy Chrystusowej Ewangelii.Niech więc ten przykład sprzed 50 laty, z wigilii Sacrum Poloniae Millenium, za który dziś, tutaj, we Wrocławiu,
wspólnie dziękujemy Bogu i ludziom, przemówi do nas z nową mocą i zachęci nas, właśnie u progu naszych milenijnych uroczystości, do kształtowania w sobie postawy miłosierdzia, przebaczenia i pojednania."
Przypomniał również o przyszłorocznych uroczystościach związanych z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. We Mszy Św. uczestniczyli m.in. abp Józef Kupny, abp kijowsko-żytomierski Piotr Malczuk, biskupi ze Świdnicy, Legnicy, Wrocławia oraz greckokatolicki bp Włodzimierz Juszczak.

wideo-realizacja Andrzej Mas tvRodzina

Obrady Kongresu w PWT9 (27.11.)

Po mszy św. w auli PWT rozpoczęły się dyskusje panelowe dyskusje panelowe i rozmowy kuluarowe koncentrowały się wokół osoby pierwszego po II wojnie światowej wrocławskiego metropolity, oraz Orędzia biskupów polskich do niemieckich, którego był pomysłodawcą i autorem. Uczestnicy Kongresu przybyli z wielu krajów europejskich. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych.Swój list do uczestników Kongresu wystosował Prezydent RP Andrzej Duda, a odczytał go Minister Andrzej Dera. Gest wyciągniętej ręki zapoczątkował historyczny proces. Zainicjowanie zbliżenia między naszymi narodami stało się fundamentem, na którym wyrosła zjednoczona Europa – napisał Prezydent Polski. Dziejowe znaczenie Orędzia już we wprowadzeniu do konferencji podkreślili również gospodarze – współorganizatorzy Kongresu: abp Józef Kupny, prezydent Rafał Dutkiewicz oraz ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.Tematyka obrad kongresowych podzielona została na cztery sesje. W pierwszej z nich, zatytułowanej "Wizja ojców założycieli Europy", udział wzięli: kard. Joachim Meisner, abp Alfons Nossol, Piotr Nowina-Konopka a także ks. prof. Jan Krucina. Nie ma pojednania bez przebaczenia – przypominał abp prof. Nossol. O kard. Bolesławie Kominku dużo i ciekawie opowiadał ks. prof. Krucina - wieloletni sekretarz autora Orędzia.

wideo-realizacja Andrzej Mas tvRodzina

Ostatnio zmienianyczwartek, 03 grudzień 2015 09:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Więcej wiadomości


chwilowki