Menu

Polska (171)

Świadek historii B.Lipnicki- opowiada

Spotkaniem z Bogdanem Lipnickim – pułkownikiem w stanie spoczynku, emerytowanym lekarzem wojskowym, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i żołnierzem AKw Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu uczciło 14 lutego 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Świadkowie historii opowiadają -Wrocław”. Płk. Bogdan Lipnicki okupację przeżył w rodzinnym mieście, był świadkiem pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. W czasie wojny przydzielony do kompanii saperów był zaangażowany m.in. w obronę Banku Polskiego na Starym Mieście i przemierzył kanałami drogę do Śródmieścia. Gdy wybuchła wojna pan Bogdan miał dziesięć lat, gdy wybuchło Powstanie piętnaście. Należał już wtedy do Szarych Szeregów. -  Pan Bogdan stracił w Powstaniu najpierw ojca, przygniecionego przez ruiny, a potem jedynego brata Stanisława Lipnickiego ps. „Szczucki”, który zginął na Żoliborzu na dwie godziny przed kapitulacją Powstania Warszawskiego.W czasie spotkania odtworzono nagranie z przemową gen. Bora – Komorowskiego, który wyjaśniał dlaczego podjęto decyzję o zbrojnej walce z dużo silniejszym, niemieckim okupantem.Po kapitulacji powstania warszawskiego,do Wrocławia trafił w transporcie jenieckim. Wysiadł na stacji Wrocław – Sołtysowice i to było jego pierwsze spotkanie z miastem. - Z tego transportu wyszliśmy i zaprowadzili nas do obozu przejściowego, tam właśnie w tej części miasta zwanej teraz Sołtysowicami.  Po prelekcji słuchacze zadawali Pułkownikowi pytania. Jedno z nich dotyczyło oceny Powstania warszawskiego. Nie cofniemy czasu. Robiliśmy, co mogliśmy. Walczyliśmy, chcieliśmy przetrwać, chcieliśmy przeżyć-powiedział B.Lipnicki.
komentarz Agnieszka Bugała Tygodnik Katolicki „Niedziela”

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Czy Dolnoślązacy Świętują ?-debata

Czy Dolnoślązacy potrafią świętować? Warto o tym rozmawiać szczególnie w kontekście obchodów stulecia niepodległości.
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana na co dzień ewangelizuje ludzi świeckich poprzez spotkania, wykłady czy wewnętrzne czasopismo formacyjne. Od lat w poniedziałki w siedzibie stowarzyszenia odbywają się prelekcje na tematy bieżące.5 lutego 2018 odbyła się debata: Czy Dolnoślązacy Świętują ?
  W debacie udział wzieli Dominika Arendt-Wittchen (pełnomocnik wojewody ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości), ks. dr Rafał Kowalski (prezes Grupy Medialnej Johanneum) oraz prof. Piotr Grabowiec (kierownik Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego)z moderatorem Piotrem Sutowiczem dyr.stowarzyszenia Civitas Christiana.
- Na Dolnym Śląsku nie ma historycznego zakorzenienia. Społeczeństwo potrzebuje wspólnego świętowania, więc te problemy będą narastać. Narasta konflikt o charakterze politycznym, ale także społecznym. Wielu pyta, jaka jest ta historia najnowsza i gdzie jest ten najważniejszy punkt świętowania dla nas, Polaków?

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...

Millenium Pokoju w Budziszynie

30 stycznia 1018 roku Bolesław I Chrobry zawarł traktat pokojowy z cesarzem Niemiec Henrykiem II w Budziszynie. Dzięki temu traktatowi zakończyła się wojna o Czechy i Łużyce.

Z tej okazji wczoraj (29.01) odbyła się w siedzibie Civitas Christiana we Wrocławiu debata dotycząca milenium pokoju w Budziszynie, jego skutkach i dalszych losach dynastii Piastów.

Na końcu uroczystości odbyło się małe spotkanie wiernych uczestników tej uroczystej rocznicy zawarcia traktatu pokojowego w Budziszynie modlitwa i złożenie kwiatów

pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego Wielkiego.

Organizatorami to Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana Oddział we Wrocławiu-i oraz Fraternia Piastowska

 

wideo-realizacja Zdzisław Maj/TVRodzina

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS